Suriye Toplumu Konulari

SURİYELİLERDEN AHD ETTEMİMİ’NİN BABASINA MESAJ: KIZINIZA ÖZGÜRLÜK, DEKTATÖRÜ DESTEKLEYENE DE YAZIKLAR OLSUN

Gözaltında bulunan kız çocuğu Ahd Ettemimi’nin babası Filistinli aktivist Basem Ettemimi’nin Suriye devrimi ile ilgili tutumu kendisiyle babalık duyglarını paylaşıp duyarlılık gösteren Suriyeliler arasında öfke ve protestolar uyandırdı. Kendisine ait resmi facebook sayfadında paylaştığı birkaç yayında dektatör Beşar Esad’ı desteklediğini ilan edip devrimcileri terörist ve paralı asker olarak nitelendirdi.
Basem Ettemimi bir yayınında; ” Suriyeliler arasında paralı asker ile terörist sayısı kaçtır, ya da fitne medyasının Suriye devrimini böyle adlandırdığı gibi… Elli yıllık Filistin devrimi boyunca Japonyalı Akomoto vardı, ama Haliç devrimcilerini, selef-i salihin babalarından birinin ya da cihat nikahı ilslamcıların bulunduğunu eşitmedik. Yaşasın özgür Arap Suriye” ibaresini yazmıştı. Ayrıca Esad rejiminin rivayetine meğil ettiğini gösteren çokça yayını paylaşmıştı.
Suriyeli gazeteci Bessam Yusuf ise facebookta Ettemimi’ye açık bir mesaj yönlendirerek “Hafız Esad ile oğlunun katlettiği Filistinli sayısının aynı dönemde İsrail’in öldürdüğünün iki misli olduğunu, Filistin sorununun hakiki destekçisi İsrail’in muvafakatı ile iktidara gelen ve şu ana kadar İsrail koruması altında olan Esad ailesi değil, şimdi karşısına aldığı ve onun katilini desteklediği Suriye halkının olduğunu” hatırlattı.
Bessam, Ettemimi’ye “aşırı İslamcı birliklerin %80’inin Suriye istihbaratı bodrumlarının üretmi olduğunu” açıkladı, ve eğer bilmiyorsan izin ver de sana (gerek kişi davası gerekse halk davası) adil bir davanın en kötü savunmacısı olduğunu söyleyeyim, dedi. Ve mesajını “Ahd Ettemimi ile İsrail, Suriye, dektatörlerle tiran ve senin gibi tiran kölelerinin felaketine uğramış bu vatanın uzantısı boyunca cezaevlerinde bulunan tüm Filistinli tutuklulara özgürlük” taleb ederek bitirdi.
Suriyeli medyacı İyad Şürbeji ise, kasıtlı ya da kasıtsız olarak aldatılmış Filistinlilere yönlendirerek kendisinin resmi facebook sayfasında yazdığı bir yayında “mukavemetçi Esad rejimi diye adlandırdığınız bu sefil yalanı aklınızdan silip atma vakti geldi artık… Filistin meselesinin tamamı ona göre iktidarda kalmak için kumarda kullanacağı bir iskambil kağıdından başka bir şey değildir”, dedi. Şurbeji; çoğu Filistinlinin Suriye halkının yaşadığı acıyı paylaştığını ve onların özgürlü için yapılan zulme razılık göstermediklerini dile getirdi, bunu yani zulmü kabul edenleri de hakka ve insanlığa bağlı olmayan “orman canavarı” olarak vasf etti.
Filistinli tiyatro yönetmeni ve eleştirmeni Mansur Elsalti ise Filistin’de içeride bulunan bazı Filistinlilerin iktidarda siyonist kibirli ile büyük benzerliği olan Şam tiranı suçlarına karşı tepkilerini kınadı. Cinnin kampına saldırı düzenlenirken Yarmuk ayaklanması ile savaş jetleriyle Yarmuk’u bombalarken kayda değer olmayan tezahüratları arasında kıyaslama yaptı, ve işgal altındaki topraklardan Hassan Hassan ve Basel Hartabil ile dayanışma ve tesanüt göstern kaç adet hashtag çıktı? Diye sözlerine ekledi.
Konuyla ilgili Abdülmecit Akil, Basem Ettemimi’nin muteassıp bir Esad yandaşı olduğu kesinleştikten sonra bir insanın fikren ve ahlâken kendisiyle uyumlu olmamanın ve çift görüşlü olmanın en aşikar örneği olduğunu söyledi. Ona, senin kızın Esad çetesini kışkırtsaydı onu derhal kurşuna çizerlerdi ya da en azından şiddetli biçimde darp edip cinsel taciz ederlerdi, ve çeşitli işkence ve ardından tecavüz edilmek üzere istihbarat bodrumlarına sevk ederlerdi dedi. Ben Ahd ve her nerede olursa olsun zayif ve mazlumlara destekçi ve dayanışmacıyım ama konuya kız çocuğu babasının gözü ve fikri mantığı ile bakar ve analiz ederim, diye ekledi.
Ahd’in babasının Suriyelileri hayal kırıklığına uğratan tutumuna rağmen onlar Ahd’in haklı olduğu dava yolunda sergilediği cesareti, kahramanlığı ve fedakarlığı hiç az bulamadılar, bu konuda yazar Aye Elatasi “Ahd Ettemimi’nin cesaretine tüm destek, ancak Suriye rejiminin işkence altında insanları katletmesine, gözsltı merkezlerinde kadınlara tecavüz etmesine ve vahşice davranışlarına rağmen İsrail işgalinin Esad işgalinden daha iyi olduğunu söylemeyeceğiz, zira onlar derinlikte, aynı madalyonun iki yüzüdür, bizler ise işgalcinin yerel ya da dışarıdan olmasına bakmaksızın mazlum işgal altında olan bir halkız, ancak ikisinin arasındaki fark, İsrail’in medya ve basında az da olsa (beyaz tiran) resmini koruyor olması” dedi.
Aktivistler, Ahd’e mensup bazı yayınlar paylaştılar, ve birinde “devrimler akabinde gizli bir işgal altında olduğumuzu kesinlikle anladım, halkların işgalden kurtulmak istediğini hisseden işgalciler hemen vekillerinin yardımına koşup kurtarmaya çalıştılar ve bizi yeniden işgal ahırına iade etmek istediler, diyordu. Babasından daha bilinçli ve daha olgun olduğu görülen Ahd, İsrail işgalinin devam etmesininin sorumluluğunu dektatörler ile tiranlara yükledi.
Ancak babası bugün “Elmeyadin” kanalına çıkarak kızının herhangi bir twitter hesabı ile alakası olduğunu yalanladı.

•kaynakça- geroun medya ağı

Author

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

إغلاق