غير مصنف

KERİM BEBEĞİN KAYBOLAN GÖZÜ..DÜNYANIN GÖZÜNÜ DOĞU GUTA TRAJEDİSİNE AÇIYOR

 

KERİM BEBEĞİN KAYBOLAN GÖZÜ..DÜNYANIN GÖZÜNÜ

DOĞU GUTA TRAJEDİSİNE AÇIYOR

Daha henüz o küçücük gözlerini dünyaya açmadan bir bebeğin yaşayabileceği en büyük facia ile karşılaştı Kerim Abdurrahman bebek, ömrünün henüz ikinci ayını doldurmamıştı, bunad yaklaşık bir ay önce Esad rejiminin Doğu Guta bölgesindeki Hammuriye kasabasına düzenlediği bombardıman neticesinde annesi şehit olurken kendisi bir gözünü kaybetti, kafa tası kırıldı.

Bu insanlık trajedisi karşısında, onlarca Suriyeli aktivist, Kerim bebeğin kaybettiği sol gözüne benzer şekilde sol gözlerini kapatıp resimler yayınlayarak “Kerim’le dayanışmadayım” başlığı altında bir dayanışma kampanyası başlattı.

Kampanya, Aralarında bazı bazı Türk bakanların da bulunuduğu politikacıların katılmasıyla büyük etkileşim kazandı. twitter hesaplarında “Kerim gözümüzün nuru, Suriye’deki katliamların durdurulmasını istiyoruz” haştagı altında bebek Kerim’e destek olduklarını ifade ettiler. Milli Savunma Bakanı Nurettin CANİKLİ #SeniGörüyoruzKerimBebek, yazısı ile  ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise “eğer bütün dünya sessiz kalsa, Suriye’den gelen çığlıklara kulak asan kalmasa, bizler Kerim’in gözü olur onların sesi kulağı oluruz” dedi.

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Matthew Rycroft, dünkü Güvenlik Konsey’i toplantısı esnasında Kerim bebeğin acısına sempati duyduğunu ifade etti. Diğer taraftan İngiltere Dışişleti Bakanlığının  twitterdeki resmi hesabı, elçinin sol gözünü kapattığı bir resmi ile birlikte ” Güvenlik Konseyi’nde toplanıp bir tedbir alınmamasının daha çok insanın ölümüne, daha çok okulun bombalanmasına ve daha çok çocuğun yaralanmasına yol açacağını söylerken, bunu kastediyorduk” ibaresi geçtiği bir tweet yayınladı.

aktivistler, rejimin Guta’da işlediği katliamlara karşı İngiltere’nin ciddi bir tutum göstermediği dolayısıyla hoşnutsuzluklarını dile getirmeyi unutmayarak elçiye bu girişiminden dolayı teşekkürlerini sunarak yanıt verdiler. Bu konuda Muhammed Elemin: ” iyi bir insalık duruşu, bir aktivist ya da bir hukukçudan gelse sahibine teşekkür ederdik, ancak büyük bir devletten çıkması problemdir, hani nerede o güneşi batmayan ülke? İran terörüne karşı yapaceğı en fazla şey sadece bu mudur? diye konuyu kaleme aldı.

Abdurrahman: ” insani iltifatınızdan dolayı teşekkürler sayın Rycroft, bu duyguların daha olumlu bir şekilde yansımasını temenni ederiz, dedi. Tarık Caber ise: “şahsi asilzadelikten dolayı teşekkürler, ancak İngiltere’nin azîm bir devlet olduğuna uyumlu tepki nerede? Rejimin hâlâ devam etmesi acıların devam etmesi manasına gelmez mi? DAİŞ ve kardeşlerinin ortaya çıkmasının sebebi rejim değil midir? Hakiki sebepleri bırakıp sonuçları mualece etmekte hâlâ ısrarlı mısınız? Diye yorumda bulundu.

Bugün Kerim’in acısına benzeyen bir acı yaşamayan ev (aile) neredeyse yoktur, acaba Esad’ın Suriye halkına karşı sürdürdüğü savaşta kaybettiği gözü; dünyanın gözünü bir insanlık felaketine yeniden açtırabilecek mi?.

Author

مقالات ذات صلة

إغلاق